London

Good evening everyone!
Dobry wieczór wszystkim!

It’s been a while since the last time I posted something in here so I guess I had no other choice than to keep you updated! I’ve been adding millions of pictures from London lately so I thought you might want to see more details about the places we’ve seen over those few beautiful days in my favourite city in the UK. I think I will do it in a form of a small travel guide something like.. A list of London “cliche” must-see places for first timers and instagrammers! I will base this post on my own experience, both from last weeks and from the past, and supplement it with my online research that I’ve done a while ago.

Już jakiś czas nie dodawałam nic na bloga, więc to chyba odpowiednia pora żeby troszkę nadgonić! Ostatnio dodaje na Insta sporo zdjęć z Londynu więc postanowiłam, że na pokażę Wam trochę bardziej szczegółowo miejsca, które widziałam przez te kilka dni w moim ulubionym brytyjskim mieście. Zdecydowałam, że zrobię to w formie mini listy w stylu “co zobaczyć w Londynie za pierwszym razem + najlepsze ‘instagramowe’ miejsca”. Będę głównie opierać się na własnym doświadczeniu, zarówno z zeszłego tygodnia jak i poprzednich wypadów to Londynu. To do dzieła!

What to see? Co zobaczyć?

Big Ben, obviously. Your trip to London does not exist without a selfie with this big guy located at the north end of the Palace of Westminster. The Palace is magnificent itself as well so if you have a chance, take a tour and visit it inside!

Big Ben to oczywiście pierwszy punkt na liście. Jeśli już tam będziecie, polecam także odwiedzić Pałac Westministerski, który w środku jest równie piękny!

IMG_0293IMG_0292

London Eye, right next to Big Ben. If a picture in front of it does not satisfy you enough, go for a ride! It’s a lovely experience. I did it last year with a bunch of friends and I really recommend it, great view and good fun.

London Eye jest tuż obok. Jeśli nie satysfakcjonuje was samo zdjęcie sprzed London Eye, wybierzcie się na przejażdżkę! Ja miałam okazję zrobić to dwa lata temu z przyjaciółmi i to naprawde super zabawa!

IMG_0316IMG_0307IMG_0313IMG_0294

Piccadilly Circus– there is not much to do here except of looking at the video displays and neon signs that are on it. The Circus is close to major shops so if you are there and feel like shopping, you can now go to…

Piccadilly Circus- Generalnie nie ma tutaj dużo do roboty poza oglądania reklam i neonowych znaków umieszczonych na budynkach. Ale jeśli już się tutaj znajdziecie i macie ochotę na zakupy, to około 10 minut stąd znajduje się..

IMG_0310IMG_0287IMG_0311

…Oxford Street– shopping spree, that’s all I need to say.
Oxford Street, czyli shopping, nic dodać nic ująć.

oxford_street_diagonals_wcc230409_1

Nottinghill– really instagrammable area, known for being a cosmopolitan neighbourhood, I really want to visit it during annual Notting Hill Carnival. Very fashionable, you can find small and charming terraces and doors in wonderful pastel colours in here!

Nottinghill– Bardzo Instagramowe miejsce, marzy mi się odwiedzić je w trakcie corocznego festiwalu, który ma tutaj miejsce. Bardzo modne, eleganckie sąsiadstwo, można tu znaleźć dużo czarujących i pięknych domków, dominują śliczne, pastelowe kolor

IMG_0302IMG_0300P1110233IMG_0301

Where to eat?
Gdzie jeść?

Breakfast: Duck and Waffle– we went there in the early morning, around 7am, we were drinking coffee while admiring the sunrise From the 40th floor! And everything was just perfect! I am not even mentioning the crispy waffles that we had for breakfast…. HEAVEN.

Śniadanie: Duck and Waffle. Odwiedziłyśmy to miejsce wcześnie rano, około siódmej, podziwiałyśmy wschód słońca z czterdziestego piętra ! Wszystko było idealne, a przede wszystkim te cudowne gofry z lodami, mmmm..

IMG_0291

IMG_0290

Brunch and afternoon tea: Sketch– I have not been in because they did not have any tables (I tried to book it a month in advance!! so if you decide to go, do it even sooner) but i will definitely visit this charming place during the summer.

Brunch: Sketch– tutaj niestety nie udało mi się dotrzeć ponieważ, mimo że próbowałam zarezerwować stolik miesiąc wcześniej, brakowało tam miejsc! Obiecałam sobie więc wrócić tam w lecie mając na uwadze to, że chyba lepiej zarezerwować miejsce już teraz haha

gallery_2sketch_glade

Coffee- Peggy Porshen– I feel like it’s been the most frequently tagged coffee place in London for at least a year now. And I am not really surprised. Another place I’ve not visited yet but i will do so it the same day when I’ll visit Sketch this summer.

Peggy Proshen- wydaje mi się, że to ostatnio najczęściej oznaczane miejsce na Instagramie w Londynie. I generalnie wcale mnie to nie dziwi, ponieważ mimo, że jeszcze go nie odwiedziłam, wiem że zrobię to zaraz po Sketchu w lecie, ponieważ tak bardzo urzekły mnie zdjęcia z tej uroczej kawiarni.

IMG_0286

Dinner: Côte Brasserie– this is a place that i recommend because of a few things. First, the best location, with a view on a Tower bridge and next to the Thames river. Second, I really like French kitchen and their dishes are simply amazing. Third, during my second year at Uni I used to work there for a while and I know they use great products, everything is fresh, tasty and they care about perfect customer service.

Côte Brasserie- to miejsce polecam z wielu przyczyn. Po pierwsze, ma świetną lokalizację, jest położona przy rzece Tamizie, z widokiem na Tower Bridge. Po drugie, uwielbiam kuchnie francuska i smakuje mi stąd każde danie. Dodatkowo, podczas drugiego roku na studiach pracowałem w Côte w Glasgow i wiem jak dużą uwagę przywiązują do świeżości produktów, obsługi i satysfakcji gości. Naprawde polecam!

IMG_0320IMG_0305

Where to drink?
Gdzie cos wypic?

The Radio Rooftop Bar- great selection of wines and cocktails, great atmosphere and a lovely view for the whole London.

The Radio Rooftop Bar– Super wybór alkoholi; dużo win, koktajli, świetna atmosfera i piękny widok na caly Londyn!

IMG_0296IMG_0319IMG_0298

The Churchhill Arms- I visited it last year and I guess it’s the most decorated pub in Europe. Located nearby Notting Hill that i mentioned before, so you could come for a drink after exploring it.

The Churchhill Arms- Odwiedziłem to miejsce w zeszłym roku i myślę, ze dalej nie widziałam bardziej przystrojonego baru! Jest zlokalizowany obok Notting Hill, które wspominałam wcześniej wiec jeśli będziecie w okolicy, wpadnijcie tu na drinka!

IMG_0321

I think that’s all from my favourite places to see, to walk around, to take a picture with or to have a coffee in! I’m sure you guys have seen most of it already but who knows! Let me know if you liked it, I have many other cities to make a similar list from 😉  Hope you all enjoy your evening! x

Myślę, że to już wszystkie moje perełki Londynowe! Dajcie znać co o tym myślicie, jeśli spodoba Wam się tego typu lista, mogę podzielić się moimi top miejscami jeszcze z wielu innych punktów na mapie, także czekam na informacje! Tymczasem żegnam się na dziś i życzę miłego wieczoru!

IMG_0289IMG_0304IMG_0297IMG_0303

2 thoughts on “London

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s