Nude love

I’ve been recently enjoying a beautiful weather in Glasgow (sadly it’s a rare thing in here). This is why, even though we have winter, I am wearing this outfit. Ankle grazer jeans will probbably shorten your legs because of their specific length, so if you’re not the tallest person in the world, you should wear them with high heels, preferably pointed toe ones, just to optimize your look. I’ve been searching for nude heels for ages and since I finally bought them, we are inseparable!

Ostatnio rozkoszuję się piękną pogodą w Glasgow (a uwierzcie mi- to zdecydowanie rzadkość). Stąd też u mnie, mimo zimy, taka stylizacja. Jeansy typu ankle grazer skracają optycznie nogi przez swoją specyficzną długość, dlatego warto połączyć je z wysokimi obcasami, najlepiej z czółenkami, które zoptymalizują nasz wygląd. Ja od dawna polowałam na szpilki w kolorze nude i odkąd takie znalazłam nie mogę się z nimi rozstać ponieważ pasują do wszystkiego!

dsc_1616dsc_1631

Speaking of a lovely weather, I cannot forget to mention my new sunglasses. I have quite an impressive collection of them, however this time I decided to wear Way Darby since I love their design and the fact that they have a high UV protection.

W związku z cudowną pogodą, nie mogło zabraknąć także okularów przeciwsłonecznych. Mam ich całkiem pokaźną kolekcję, do której niedawno dołączyły okulary firmy Way Darby, z wysokim filtrem UV, ciekawym kolorem i designem.

dsc_1685dsc_1688dsc_1686

Also, I am slowly preparing myself for going back home for a week. I get very excited for every single flight. Well, since I study abroad, it’s impossible for me to see my friends and family on a daily basis. I still try to come back regularly though (every 1,5 months). It’s been long enough since my last visit, so I’m packing my suitcase and I’m going to see my parents in Poland.

Przygotowuję się powolutku do wyjazdu do Polski, przez studia za granicą nie mam możliwości być co weekend w domu, jednak staram się wracać regularnie (co półtora miesiąca) i właśnie przyszedł ten czas, w którym pakuję walizki i wracam do rodziców.

dsc_1705dsc_1677dsc_1682

O D L I C Z A M   D N I

3 thoughts on “Nude love

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s