Mr. Personal Statement

Tak jak wspominałam wcześniej, ten post poświęcony będzie personal statement.

Niektórzy pytali mnie czy jest to faktycznie ważny etap aplikacji? Stanowcze TAK. O ile nie najważniejszy! Może on odgórnie zadecydować o Waszym losie. Potrafi skazać Was na sukces, porażkę lub po prostu postawić przy Waszej kandydaturze znak zapytania.Co to oznacza w praktyce?

 1. Sukces oznacza unconditional offer (uniwersytet bez żadnych warunków przyjmuje Was na studia, wystarczy się spakować, wow!)
 1. Porażka oznacza declined offer (niestety to definitywne wykluczenie z kierunku)
 1. Znak zapytania- conditional offer (uczelnia daje Wam propozycje studiowania na określonych warunkach, tj. przeważnie matura zdana na konkretnym poziomie + nierzadko egzamin językowy- przeważnie IELTS. Większość szkol oczekuje w tej kwestii przeciętnie wyniku wahającego się od 5.0- choć niestety taki wymóg widziałam tylko raz w życiu, do 6.5, czasem 7)

Jeżeli spodobała Wam się opcja pierwsza- unconditional offer, czyli przyjmowanie uczniów bez weryfikacji ich wyników z matury, w dodatku przed oficjalnym terminem, niestety musze Was zasmucić. Owszem, czasem się to zdarza. Jednak słyszałam o trzech takich sytuacjach, z czego każda z osób, które tego doświadczyły studiuje kierunki pokroju: muzyka, dziennikarstwo, sztuka. Co więcej, w takich sytuacjach ciągle konieczny jest „interview”, który z reguły odbywa się w formie rozmowy przez Skype, ewentualnie, w razie możliwości, na żywo. Dlatego jeśli Wasz kierunek ma niestandardowy charakter, możecie liczyć na taki „cud”, jednak w przeciwnym razie sugeruje zapomnieć, że taka opcja w ogóle istnieje. Sorry

Okej, jak więc się zabrać za personal statement?

Chyba nie ma złotego środka. Limit znaków to 4 tysiące, czyli 47 linijek tekstu (w procesie aplikacji macie to przeliczanie na stronie UCAS’a). Z rozmaitych przyczyn pisałam już takich listów kilka i mogę Wam szczerze powiedzieć, że ani razu nie trzymałam się sztywno wytycznych. Rekrutujący otrzymują miliony takich listów, gdyby wszystkie były na jedno kopyto chyba nikt nie podejmowałby się czytania ich. Jednak mimo, że trzeba się w jakiś sposób wyróżnić, są rzeczy które musicie zawrzeć w Waszym liście. Są to obowiązkowo:

 • Dlaczego aplikujcie na ten kierunek? (Broń Was Panie wspominać tu nazwę jakiejkolwiek uczelni, którą wybraliście! Aplikacja jest w końcu rozsyłana do wszystkich szkól z Waszych pięciu wyborów!) Czy macie w związku z tym jakieś zainteresowania, czy robiliście coś spokrewnionego z kierunkiem w liceum?
 • Dlaczego pasujecie do tego kierunku? Wymieniacie tutaj umiejętności które wg. Was przydadzą Wam się na studiach danej dziedziny- doświadczenie (zarówno zawodowe jak i wolontariat), osiągniecia (konkursy, pokazy, itd.)
 • Dlaczego chcecie studiować w UK?
 • Jaki jest Wasz poziom angielskiego? Jak się go uczycie? Warto wspomnieć o ewentualnych kursach, egzaminach, certyfikatach czy nawet podróżach.
 • Dlaczego wolicie studiować za granica niż we własnym kraju? (oh, well)

personal-statement-timeline
Reszta to Wasza inwencja twórcza, starajcie się pisać od serca, nie kopiujcie w żadnym przypadku zdań gotowych personali z Internetu! W UK naprawdę systemy antyplagiatowe działają fenomenalnie i jeżeli ktoś zauważy podobieństwo miedzy Waszą a istniejącą już online wypowiedzią, możecie zostać wykluczeni z procesu aplikacji (to samo jest później na studiach, plagiat dopuszczalny jest do 10% w esejach powyżej 1.5 tys słów, wiec jeżeli przekroczycie limit, a nie jest to trudne, możecie nie zaliczyć danej pracy). Ubogie słownictwo, podstawowe konstrukcje gramatyczne, nie mówiąc już o błędach, automatycznie przekreślą Wasze szanse przejścia dalej. Dlatego zawsze warto dać komuś swój list do sprawdzenia.

Jako international student wypada również wspomnieć:

Słyszałam plotki o np. Aberdeen w Szkocji oraz o London School of Economics, że aby w ogóle być rozważanym na te miejsca, należy wspomnieć cos o przodkach/ rodzinie/ znajomych, którzy ukończyli daną szkołę… A co jeżeli nie macie do tego podstaw? Nie mam pojęcia haha. Jednak to tylko plotki, z reguły personal  statement wyrażający szczere pragnienie studiowania tu może zdziałać więcej niż dziadek będący prymusem na wydziale medycyny w latach sześćdziesiątych.

Co ciekawe, Brytyjczycy wierzą w to, że ludzie decydujący się na wyższą edukacje są ukierunkowani na konkretną ścieżkę kariery. Młodzi ludzie nie są tutaj zapaleni do studiowania, nie ma wiec takiego stereotypu jak w Polsce, że „po liceum idzie się na studia”. Nie, nie, nie. Stąd też według wyższych instytucji, osoby wybierające taką drogę, wiedzą dokładnie co chciałby studiować. I tutaj w kwestii personal statement pojawiają się lekkie schodki. Pomimo maksymalnej ilości kierunków dozwolonych w aplikacji, możecie napisać tylko jeden statement. Powinien więc być on dopasowany do każdego wyboru i skupiony na konkretnej dziedzinie. Przykładowo: nie możesz zaaplikować jednocześnie na medycynę, inżynierię i angielski, ponieważ nie istnieje dobry sposób na napisanie listu, w którym mówisz, że zawsze chciałeś studiować te trzy kierunki. Słyszałam kiedyś takie zdanie od wykładowców w trakcie zwyklej pogawędki, że tego rodzaju listy piszą kandydaci „rozchwiani emocjonalnie”, których odrzuca się na samym wstępie. Nie chcemy być w ich gronie, prawda?

Początkowo bardzo to krytykowałam, ale aktualnie widzę w tym sporo sensu. Jeżeli nie jesteście pewni co chcecie studiować- weźcie gap year, przemyślcie swoja decyzje, nie idźcie za tłumem! Dopiero świadomy wybór powinien skłonić Was do brania się za studia, szczególnie tutaj.

Podrzucam link do strony, na której znaleźć można wiele przykładowych personal statements do chyba każdego istniejącego kierunku świata. Proszę jednak, żebyście po przeczytaniu choćby jednego, od razu go wyłączyli. To ma Was ukierunkować, a nie wykonać za Was cala robotę 😉 Osoby rekrutujące naprawdę mogą Was na tym złapać.

https://www.studential.com/university/applying/UCAS-application-guide/personal-statement-examples/subjects

Mam nadzieje, że łatwiej będzie Wam się teraz zabrać za pisanie. To powinna być forma próby językowej, przeanalizowania poniekąd swojego życia i podsumowania tego, czym możecie się pochwalić, tego z czego jesteście dumni. I oczywiście to niezła zabawa! Jeśli podejdziecie do tematu odpowiednio wcześniej (nie jak np. ja 12h przed deadlinem) z pewnością napiszecie super błyskotliwy list motywujący!

W takim razie… Have fun with it ! :))

 

2 thoughts on “Mr. Personal Statement

 1. Hej! Przez instagrama do bloga I oto jestem 🙂 Jedna mala uwaga do terminologii w Twoim poście (I w poprzednim). Jako obywatela EEA jestesmy uwazani za “home students”, nie “international students”. Dla international students sa inne aplikacja, oplaty itp. Moze to kogos wprowadzic w blad lub zniechecic. Wiem, bo studiowalam w Edynburgu s teraz zswodowo min. pomagam innym aplikowac do szkol. Pozdrawiam x

  Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s