Aplikowanie na studia!

Zdecydowaliście się na studia za granicą? To świetnie! Ale jak się za to wszystko zabrać? Jak uporać się z nieznanymi stronami internetowymi, na których będą rozgrywać się nasze losy? Przeraża? A nie powinno, bo cały ten proces to bułka z masłem, easy peasy!

Z pomocą nadciąga do Was UCAS, najlepszy i najbardziej powszechny serwis służący do aplikacji na studia brytyjskie. Za tą tajemniczą nazwą stoi Univerhttps://www.ucas.com/sites/all/themes/ucas/logo.pngsity and Colleges Admissions Services. Zawiera się tu baza danych wszystkich uniwersytetów oraz potencjalnych kandydatów na każdy możliwy kierunek proponowany przez uczelnie wyższe Wielkiej Brytanii.

Aplikacja to naprawde nieskomplikowany i dość przystępny cenowo proces. Rejestracja umożliwia Wam wybór od jednego do pięciu kierunków na dowolnym uniwersytecie, w cenach wahający się od 11£ (za jeden kierunek) do 25 £ (za więcej niż jeden a maksymalnie 5 kierunków). Bardzo jednak odradzam pierwszą opcję, bo to istny strzał w kolano – studia w Wielkiej Brytanii są na tyle popularne, że naprawdę bardzo ciężko jest dostać miejsce, więc z pewnością lepiej dopłacić parę złotych i mieć większą szansę na spełnienie swoich marzeń.

Do aplikacji potrzebne będą Wam:

  • Referencje osoby, która potrafi pięknym angielskim rzucić jasne światło na Waszą kandydaturę;
  • Określenie sposobu płatności za studia – tym jednak zbytnio się nie martwcie, Znalezione obrazy dla zapytania saas logoponieważ na aktualnym etapie nie musicie jeszcze zrobić nic poza wyborem tej oto metody. Jeżeli wybieracie się do Szkocji, zaznaczacie SAAS, czyli organizację rządową, która ‘chętnie i w podskokach’ opłaci Wasze czesne, w związku z czym nie będziecie musieli wydawać na nie majątku;
  • Personał statement (czyli list motywacyjny, w którym uzasadnijcie wybór danego kierunku, opiszecie pokrótce swoją osobę, wspomnicie ewentualne doświadczenie i umiejętności mogące przydać się na studiach. Więcej na tej temat napisze kolejnym razem, ponieważ według mnie to najważniejszy i kluczowy element całej aplikacji, mogący zadecydować o waszych losach).
  • Oczywiście wyniki z matury i wymaganych egzaminów językowych

W związku z tym wielu z Was pytało mnie o wymagania maturalne.

Otóż niestety nie ma na to jednej odpowiedzi. Z moich obserwacji wynika, ze ludzie zaczęli mieć tendencje do generalizowania wymagań w przedziale 70-80% z matur na poziomie rozszerzonym. Ale nie słuchajcie tego proszę! (nie mowie tu jednak, że taki scenariusz jest możliwy) Pamiętajcie, że dopóki informacja nie płynie bezpośrednio z biura rekrutacji uniwersytetu, nie macie pewności czy jest prawdziwa! Dlatego sposób zaś jest prosty:

Aby dowiedzieć się jakie wymagania są na konkretny kierunek:

szukamy strony wymarzonej uczelni znajdujemy zakładkę z wydziałem, który nas interesuje szukamy danych kontaktowych → piszemy maila z zapytaniem o „entry requirements for Polish students”.

Nie martwcie się, tempo odpisywania uczelni jest zaskakująco szybkie 😉 Z reguły dla studentów zza morza uniwersytety narzucają także wymagania językowe w postaci zdania egzaminów typu ILTS czy TOEFL. Jednak tutaj też progu nie można oscylować, bo to również kwestia indywidualna u poszczególnych szkól.

Termin aplikacji to niezmiennie 15 stycznia każdego roku i pod żadnym pozorem nie można tego terminu przegapić. Uwaga! Są jednak kierunki takie jak medycyna czy farmacja, na które termin składania aplikacji kończy się wcześniej (bodajże w październiku). Dlatego jeśli myślicie o takiej ścieżce kariery, upewnijcie się że jesteście na bieżąco z deadlinami 🙂

To chyba wszystko na dobry początek, nie taki diabeł straszny, prawda?
Milego dnia!

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s